Chov a odchov
Poměrně velká část chovatelů, kteří se svým koníčkem teprve začínají si jako prvního obyvatele svých klecí nebo voliér vybere právě andulku. Jde o celou kolekci důvodů, proč tomu tak je. Andulka je nenáročný a velmi skromný papoušek, který je odolný vůči chladu (nikoliv průvanu), velmi dobře se množí, takže se i chovatel začátečník skoro jistě dočká svých prvních odchovů. Jde o papouška, který je cenově dostupný. Výběr pak nesporně usnadní i skutečnost, že je dnes andulka chována v nesčetných barevných mutacích, které jsou u tohoto ptáčka velmi slušivé. Barvy mutačních andulek jsou prostě překrásné a andulkám velmi napomohly se zviditelnit v očích chovatelské veřejnosti. Chov mutací jednoznačně vyžaduje od chovatele přesné znalosti genetiky. I proto není andulka zdaleka chována jen chovateli začátečníky, ale i chovateli, kteří mají mnoho zkušeností a znalostí. V naší zemi jsou je spousta „andulčích“ specialistů, kteří namnoze dosáhli skvělých výsledků i na mezinárodním poli při různých soutěžích a výstavách. Chovatelé andulek se sdružují ve svých klubech a jestliže mám správné informace, v současné době pracují v naší zemi chovatelské kluby dva. Jeden se sídlem v Praze (KCHA- Klub chovatelů andulek) a druhý se sídlem v Brně (MKCHA- Moravský klub chovatelů andulek). Začínající chovatel by měl mít snahu kontaktovat chovatele v těchto klubech (nebo skušeného chovatele ve vaší blízkosti), neboť tito jsou nejlepším zdrojem informací, které je k chovu andulky nezbytné znát.
V prostorných voliérách není problém andulky chovat i s jinými druhy ptáků. Slišel jsem o společném chovu s korelou chocholatou, zebřičkou pestrou, kakariky červenočelými, kanáry, rýžovníkem šedým, holoubkem diamantovým a dokonce i s papouškem senegalským. Životní prostor ptáků u takto provozovaného chovu však musí být pro každého chovaného jedince nebo pár dostatečně velký, aby se ptáci vzájemně nerušili, aby nedocházelo k soubojům a nepokojům ve voliéře, které by mohly vést až k usmrcení některého z chovaných jedinců. Ve voliéře je jednodušší umístit pospolu takové druhy ptáků, které mají přibližně stejné potravní nároky, stejné, nebo obdobné nároky v období hnízdění atd..Pak společný chov různých druhů ptáků zjednodušují a usnadňují.
Proto se chov lépe daří tam, kde je pohromadě drženo více párů andulek.
Chovné zařízení - Minimální rozměry klecí pro jeden pár andulek 40 x 40 x 60 cm. Pro dva páry je to již 40 x 40 x 100 cm. Andulky jsou velmi často chovány v celoročních voliérách, jejichž velikost se u chovatelů různí v závislosti na počtu chovaných ptáků.
Teploty v chovatelském zařízení - andulky jsou velmi odolní ptáci, kteří jsou často v našich voliérách chovány celoročně. Vystačí si se suchým prostorem, které je chráněno před větrem a nepříznivým počasím Pokud v tomto prostoru andulky nocují, neměl by se vyskytnout problém s omrzajícími drápky. Ideální teploty pro chov andulek jsou mezi 0 -10° C Já jsem však své svěřence přestěhoval domů kdyš už byla 0 do vnitřní voliéry.
Odchov andulek vlnkovaných – andulky patří k druhům ptáků, kteří se při vhodných podmínkách, které k hnízdění potřebují množí velmi dobře. Jde o velmi plodný druh papouška. Na tento fakt mnozí chovatelé zapomínají a z různých důvodů umožňují naprosto nekontrolované a ničím neomezené hnízdění. Výsledkem jsou následně příliš početné odchovy, s kterými si pak sami chovatelé nevědí rady. Takové odchovy andulek až příliš často končí v přepravkách výkupců exotického ptactva. Takový chov je na škodu především andulek samotných. Andulky, které nejsou příliš přetěžovány hnízděním jsou schopny vyvádět zdravé potomstvo až do stáří pěti let. V pozdějším věku už bývají odchovy slabší a mláďata vykazují nižší životnost . Zodpovědný chovatel umožní andulkám maximálně 2 -3 hnízdění za sezonu. Hnízdění má plně pod kontrolou ve všech oblastech.
Párování a tok – podnět k párování většinou jako první přichází od samce. Projev náklonnosti ze strany samce je proces, který stojí za to, aby jej chovatel viděl a znal. Sameček usedá před samici, přičemž prozpěvuje. Zpěv někdy doprovází pohyb hlavou, v některých případech pobíhá sem a tam, aby se následně vrátil na stejné místo, kde samici znovu předvádí svůj zpěv. Samec samičku často i krmí. Samice nemusí být vždy k páření svolná, což může samečka vyprovokovat k agresi. Chovatelé znají i případy, kdy k páření nebyl svolný sameček a tak mohli pozorovat napadení samičkou, která byla odmítnuta. I když jsou naše chovy v mnohém tak podobné, nikdy nejsou zcela stejné . Jeden jediný obecně platný model o chování našich ptáků v různých situacích nelze velmi pravděpodobně popsat. Co velmi dobře funguje u chovatele jednoho, nemusí zdaleka fungovat v chovu jiném. Nicméně právě tyhle skutečnosti dělají náš koníček tak zajímavý a pestrý, je se stále co učit, překonávat překážky, abychom se následně mohli těšit se zdravých odchovů.
Hnízdní budky a průběh hnízdění – nejčastěji k hnízdění andulek chovatelé používají ležaté hnízdní budky, které s takovým úspěchem používají také chovatelé různých druhů amad či rýžovníků. Doporučovaný rozměr těchto hnízdních budek je 15 x 25x 15 cm, ale využívají se i budky jiných tvarů a rozměrů. Výstelku budek, kterou chovatelé do nich vkládají (hobliny, piliny, kousky rašeliny) andulky velmi často z budky odstraní. Vajíčka pak snáší na holé dno. V prodeji bývají k zakoupení budky pro andulky, které již mají předpřipravený hnízdní důlek.
Samička snáší průměrně 4-6 vajíček, jiné zdroje uvádějí 4-8 vajíček, 5-6 vajíček. Samička snůšku zahřívá 18 dnů. Po uplynutí této doby se líhnou mláďata, která krmí oba rodiče. Po 30 dnech mladé vylétají z budky. Za dalších 7 -15 dní jsou zcela samostatná. Andulky jsou pohlavně dospělé již ve stáří 4 měsíců. Ptáky je však vhodné nechat řádně dospět a první hnízdění jim neumožnit dřív, než dosáhnou stáří 10 -12 měsíců. Trpělivý chovatel se pak dočká zdravějších a silnějších odchovů.
Komentáře
Přehled komentářů
máte moc krásné obrázky
poradte prosim
(bertíček, 7. 1. 2013 14:12)
Dobrý den.
Mám 3 a půl roku starého samečka andulky a chtěl bych se zeptat jak starou samičku si koupit k němu do páru
Re: poradte prosim
(bertíček, 7. 1. 2013 14:16)Posílejte odpovědi na aznohsimacek@seznam.cz díki moc
nemoc
(tom, 18. 11. 2012 16:49)prosim chtel jsem se zeptat.Andulka je nafoukla divne krouti hlavou.Myslim ze neco spatneho spolknul nebo je mu spatne od zaludku
Dotaz
(Věra, 2. 1. 2012 16:17)Dobrý den mám andulku 2 roky která v pohodě mluvila a teď zničeho nic přestala mluvit.A nad pravým očičkem mu vyrostl nějaký výrustek vypadá to jak drápek.Prosím o radu.Děkuji
DOTAZ
(Mirka, 12. 10. 2011 19:00)
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, máme andulku ve stáří jeden rok a tři měsíce, teď jsme jí pořídili kamaráda, který je mladý.
Dali jsme je do jedné klece, chvilku se na sebe jen dívali ale pak začali docela řádit, ten starší ho pořád pronásleduje po kleci a zobe ho, mám strach aby si neublížili. Prosím poraďte mi co nejdříve na mail 2005matyas@seznam.cz. Předem moc děkuji Mirka
Andulky
(Halliwell, 15. 5. 2011 23:33)Nikdy sa nesmie nechať páriť pár z jedného vrhu, dokonca ani ak sú z rôznych vrhov od tých istých rodičov. Zapríčinuje to určite odlesky na genetiky a vznikajú tak mutanty, ktoré hynú po pár mesiasoch/týždňoch a dochádza k úhynu samotných rodičov!
DOTAZ
(EVA, 9. 9. 2010 16:20)kdy začne andulka snášet,páří se a mají budku.Děkuji odepište na email:bockova.t@email.cz
obrázky
(Kubíček, 21. 5. 2013 14:40)