Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvod

 

Andulka vlnkovaná, papoušek vlnkovaný, zkráceně andulka je snad nejčastěji chovaným papouškem našich klecí a voliér. Andulka je hojně chována a vyhledávána  nejen chovateli, ale i milovníky ptactva, kteří si do své domácnosti pořídí jednoho, nebo dva ptáčky pro svou radost a potěšení  jako společníky. Jde o papouška, s kterým mnoho chovatelů začínalo svou chovatelskou kariéru a na kterém udělali své prvotní zkušenosti s chovem exotického ptactva, naučili se znát jeho potřeby a nároky. Základní informace o chovu tohoto nesporně velmi milého a oblíbeného papouška.
Velikost andulky se pohybuje mezi 17 -18 cm. Výstavní andulky jsou větší, ovšem chov výstavních andulek je poněkud jiná chovatelská disciplína.
Domovem andulky je Austrálie. Odtud pramení i její poměrná odolnost vůči chladu, kterou je pověstná většina druhů australských papoušků. Obsáhleji se věnovat způsobu života andulky ve volné přírodě nebudu vzhledem ke skutečnosti, že o jejím životě bylo  publikováno velmi mnoho kvalitních knih a článků.
Rozlišení pohlaví –  Dospělý samec v dobré kondici, připravený hnízdit, má ozobí sytě modré. Pouze mutace recesivní straka a mutace vázané na pohlaví (t.j. lutino, albino, opalín) mívají ozobí zbarvené jinak - zde platí totéž, co u mladých samečků.

Mladý samec může mít ozobí zbarveno různě - od hnědavé přes masové zbarvení až po modré. Vždy je však rozhodující zbarvení okolo nosních dírek - vždy je modré, fialové nebo masově zbarvené.

Dospělá samice v dobré kondici, připravená hnízdit, má ozobí sytě hnědé.Samička,která ještě není připravena hnízdit,má ozobí hnědavé.

A konečně tato samička právě vyvedla mladé, barva

ozobí se proto změnila na světle modrou, s bílými okraji nosních dírek. U samic právě barva ozobí signalizuje jejich připravenost ke hnízdění, kolísá od sytě hnědé u samiček s touhou hnízdit po světle modrou u samiček, které již hnízdily. Podívejte se sami:

Mladá samice může mít stejně jako mladý sameček ozobí zbarveno různě, rozhoduje však zbarvení v okolí nosních dírek - to je vždy bílé!

Mláďata jsou vybarvena jako dospělí ptáci, liší se jen v detailech. Jejich peří je matnější, nemá tak jasné barvy jako peří dospělých, oční duhovka je černá (dospělí ptáci ji mají bílou), vlnkování sahá přes čelo až k ozobí, zobák je zpravidla oranžový, u zvlášť mladých jedinců má dokonce černou špičku. Pohlaví můžeme u mláďat rozlišit podle barvy ozobí - při troše cviku - již v budce nebo krátce po jejím opuštění.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

j,-jklůjj,.jkjk

(lů§pkiuo.l-)n bnmm.,.nbvm,nmmjjkkkljkjklů§ů§, 8. 4. 2012 11:38)

lkjuhjkllůjklgkjkkůjjkkllljkjkhjzuhjhjzhjhjhjhjnjhjjkhjnmhjkhjkkhjhjkjkl