Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov a odchov

 

Poměrně velká část chovatelů, kteří se svým koníčkem teprve začínají si jako prvníhoObrazek obyvatele svých klecí nebo voliér vybere právě andulku. Jde o celou kolekci důvodů, proč tomu tak je. Andulka je nenáročný a velmi skromný papoušek, který je odolný vůči chladu (nikoliv průvanu), velmi dobře se množí, takže se i chovatel začátečník skoro jistě dočká svých prvních odchovů. Jde o papouška, který je cenově dostupný. Výběr pak nesporně usnadní i skutečnost, že je dnes andulka chována v nesčetných barevných mutacích, které jsou u tohoto ptáčka velmi slušivé. Barvy mutačních andulek jsou prostě překrásné a andulkám velmi napomohly se zviditelnit v očích chovatelské veřejnosti. Chov mutací jednoznačně vyžaduje od chovatele přesné  znalosti genetiky. I proto není andulka zdaleka chována jen chovateli začátečníky, ale i chovateli, kteří mají mnoho zkušeností a znalostí. V naší zemi jsou je spousta „andulčích“ specialistů, kteří namnoze dosáhli skvělých výsledků i na mezinárodním poli při různých soutěžích a výstavách. Chovatelé andulek se sdružují ve svých klubech a jestliže mám správné informace, v současné době pracují v naší zemi chovatelské kluby dva. Jeden se sídlem v Praze (KCHA- Klub chovatelů andulek) a druhý se sídlem v Brně (MKCHA- Moravský klub chovatelů andulek). Začínající chovatel by měl mít snahu kontaktovat chovatele v těchto klubech (nebo skušeného chovatele ve vaší blízkosti), neboť tito jsou nejlepším zdrojem informací, které je k chovu andulky nezbytné znát.

VObrazek prostorných voliérách není problém andulky chovat i s jinými druhy ptáků. Slišel jsem o společném chovu s korelou chocholatou, zebřičkou pestrou, kakariky červenočelými, kanáry, rýžovníkem šedým, holoubkem diamantovým a  dokonce i s papouškem senegalským. Životní prostor ptáků u takto provozovaného chovu však musí být pro každého chovaného jedince nebo pár dostatečně velký, aby se ptáci vzájemně nerušili, aby nedocházelo k soubojům a nepokojům ve voliéře, které by mohly vést až k usmrcení některého z chovaných jedinců. Ve voliéře je jednodušší umístit pospolu takové druhy ptáků, které mají přibližně stejné potravní nároky, stejné, nebo obdobné nároky v období hnízdění atd..Pak společný chov různých druhů ptáků zjednodušují a usnadňují.
Proto se chov lépe daří tam, kde je pohromadě drženo více párů andulek.
Chovné zařízení - Minimální rozměry klecí pro jeden pár andulek 40 x 40 x 60 cm. Pro dva páry je to již 40 x 40 x 100 cm.  Andulky jsou velmi často chovány v celoročních voliérách, jejichž velikost se u chovatelů různí v závislosti na počtu chovaných ptáků.
Teploty v chovatelském zařízení -  andulky jsou velmi odolní ptáci, kteří jsou často v našich voliérách chovány celoročně. Vystačí si se suchým prostorem, které je chráněno před větrem a nepříznivým počasím Pokud v tomto prostoru andulky nocují, neměl by se vyskytnout problém s omrzajícími drápky. Ideální teploty pro chov andulek jsou mezi 0 -10° C Já jsem však své svěřence přestěhoval domů kdyš už byla 0 do vnitřní  voliéry.
Odchov andulek vlnkovaných – andulky patří k druhům ptáků, kteří se při vhodných podmínkách, které k hnízdění potřebují množí velmi dobře. Jde o velmi plodný druh papouška. Na tento fakt mnozí chovatelé zapomínají a z různých důvodů umožňují naprosto nekontrolované a ničím neomezené hnízdění. Výsledkem jsou následně příliš početné odchovy, s kterými si pak sami chovatelé  nevědí rady. Takové odchovy andulek až příliš  často končí v přepravkách výkupců exotického ptactva. Takový chov je na škodu především andulek samotných. Andulky, které nejsou příliš přetěžovány hnízděním jsou schopny vyvádět zdravé potomstvo až do stáří pěti let. V pozdějším věku už bývají odchovy slabší a mláďata vykazují nižší životnost . Zodpovědný chovatel umožní andulkám maximálně 2 -3 hnízdění za sezonu. Hnízdění má plně pod kontrolou ve všech oblastech. Obrazek
Párování a tok – podnět k párování většinou jako první přichází od samce. Projev náklonnosti ze strany samce je proces, který stojí za to, aby jej chovatel viděl a znal. Sameček usedá před samici, přičemž prozpěvuje. Zpěv někdy doprovází pohyb hlavou, v některých případech pobíhá sem a tam, aby se následně vrátil na stejné místo, kde samici znovu předvádí svůj zpěv. Samec samičku často i krmí.  Samice nemusí být vždy k páření svolná, což může samečka vyprovokovat k agresi. Chovatelé znají i případy, kdy k páření nebyl svolný sameček a tak mohli pozorovat napadení samičkou, která byla odmítnuta. I když jsou naše chovy v mnohém tak podobné, nikdy nejsou zcela stejné . Jeden jediný obecně platný model o chování našich ptáků v různých situacích nelze velmi pravděpodobně popsat. Co velmi dobře funguje u chovatele jednoho, nemusí zdaleka fungovat v chovu jiném. Nicméně právě tyhle skutečnosti dělají náš koníček tak zajímavý a pestrý, je se stále co učit, překonávat překážky, abychom se následně mohli těšit se zdravých odchovů. 
ObrazekHnízdní budky a průběh hnízdění – nejčastěji k hnízdění andulek chovatelé používají ležaté hnízdní budky, které s takovým úspěchem používají také chovatelé různých druhů amad či rýžovníků. Doporučovaný rozměr těchto hnízdních budek je 15 x 25x 15 cm, ale využívají se i budky jiných tvarů a rozměrů. Výstelku budek, kterou chovatelé do nich vkládají (hobliny, piliny, kousky rašeliny) andulky velmi často z budky odstraní. Vajíčka pak snáší na holé dno. V prodeji bývají k zakoupení budky pro andulky, které již mají předpřipravený hnízdní důlek.
Samička snáší průměrně 4-6 vajíček, jiné zdroje uvádějí 4-8 vajíček, 5-6 vajíček. Samička snůšku zahřívá 18 dnů. Po uplynutí této doby se líhnou mláďata, která krmí oba rodiče. Po 30 dnech mladé vylétají z budky. Za dalších 7 -15 dní jsou zcela samostatná. Andulky jsou pohlavně dospělé již ve stáří 4 měsíců. Ptáky je však vhodné nechat řádně dospět a první hnízdění jim neumožnit dřív, než dosáhnou stáří 10 -12 měsíců. Trpělivý chovatel se pak dočká zdravějších a silnějších odchovů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dotaz

(Petra, 24. 4. 2021 13:29)

Dobrý den,může mi 5ti lettý sameček vyvést mládata?

Dotaz

(Martina, 28. 10. 2018 9:56)

Mám 4 letého andulaka a chtěla bych k němu dát pár zebřiček. Nedelali by si "naschvály"?

Re: Dotaz

(Chovatel andul, 25. 10. 2020 21:45)

Nesnesou se

ochočené andulky

(so.hana@seznam.cz, 1. 6. 2016 19:07)

Dobrý den,
ráda bych si pořídila 2 andulky, ochočené. Můžete mi poradit, kde je sehnat?

Re: ochočené andulky

(Od Mrs.Prisca.S.Stewart, 9. 2. 2017 16:22)

Komplimenty celý den!
Od Mrs.Prisca.S.Stewart,
112 Bp Koumassi 354 Abidjan Cote d¡|Ivoire,


Vím, že tento dopis může přijít k vám jako překvapení, jsem narazil na kontaktní e-mailovou z mého osobního hledání a já se rozhodl odhalit tento život časovou tajemství na vás, jak jsem se modlil tvrdě, než jsem vám poslal e-mail. Věřím, že bude čestný a upřímný plnit svůj poslední přání, než zemřu.

Jsem Mrs.Prisca.S.Stewart z (Kuvajt), ale pracují v (Lhasa) Pobřeží slonoviny západní Afriky, protože před osmi lety jako obchodní žena zabývající se zlatým vývozu, jsem 54 let nyní trpí po dlouhou dobu rakovina breast.From všech indikací můj stav je opravdu zhoršuje, a moji lékaři mě, že nemohu žít mimo příštím jednom měsíci statečně radil, je to proto, že stádium rakoviny dosáhla kritického stádia mám jen jednu dceru věku 16 let let.

Můj manžel zemřel ve smrtelné dopravní nehodě několik let zpátky, protože jeho smrti jsem se rozhodl, že se znovu oženit kvůli svému špatnému zdraví. Před smrtí svého manžela, mu uložena částka ve výši 4400000 milionů dolarů dolar v bance zde v Pobřeží slonoviny,

Chci, abys mi pomáhat, aby požadovaly fondu z banky částku čtyři miliony čtyři sta tisíc amerických dolarů za zahraniční obchodní partner mého manžela poté, co jste obdrželi z fondu na svůj účet ve vaší zemi, pak budete přijaly mou jedinou dceru do své země k pokračování svého vzdělání. Udržujte 30% peněz pro sebe za vaši pomoc, aby mou jedinou dceru a investovat zbytek peněz v mé dcery jménem.Beru, že jste v lepší pozici, aby mi pomohl nárok na fond z banky.

Jakmile jsem obdržíme odpověď Dám vám kontakt banky tady v Pobřeží slonoviny, kde je fond uložen. Prosím, mě ujišťují, že budete jednat podle toho, jak jsem zde uvedl. Máte-li zájem laskavě okamžitě odpověď s vaší plné osobních údajů.

NÁZEV...........................................
STÁŘÍ................................................. .......
SEX................................................. .....
ZEMĚ.............................................
OBSAZENÍ..........................................
TELEFONNÍ ČÍSLO........................................

Doufám, že to slyším od vás nejdřív.
Mrs.Prisca.S.Stewart

Re: ochočené andulky

(Terezie, 5. 5. 2020 9:15)

nejlepší je od chovatele

Andulka - snášení vajíček

(helsinki, 5. 1. 2020 14:05)

Dobrý den, andulka nám snesla vajíčko (v kleci je sama, samečka nemáme). Máme jí vajíčko nechat? Děkuji.

pořízení andulky

(Lenka Dostálová, 25. 4. 2016 17:23)

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila o radu - mám tři roky andulku, samečka, a chtěla bych se zeptat, jak si myslíte, že by snášel pokud bych mu pořídila samičku? Celé tři roky je samotný, tak nevím, jestli by další andulku, byť samičku, nebral jako vetřelce.

Děkuji Vám za odpověď,
Lenka Dostálová

Andulky

(Michal, 20. 7. 2009 18:39)

Dobrý den,pěstuju andulky a chtěl bych se zeptat jestli nevatí že jsou z jednoho vrhu jestli se mužu pářit...Když jsou zjednoho vrhu.

Re: Andulky

(:-D , 20. 7. 2015 9:14)

Andulky se nepěstují ale chovají. :-D ( pěstuje se zelenina) :-D Bože.

Mám zájem o andulku

(ivana, 31. 10. 2014 22:32)

Dobrý den, je možné u Vás teď pořídit andulku? Děkuji za info. Ondráčková 728225328

Mám zájem o andulku

(ivana, 31. 10. 2014 22:31)

Dobrý den, je možné u Vás teď pořídit andulku? Děkuji za info. Ondráčková 728225328

koupě andulek

(Stasy, 27. 7. 2014 17:07)

Dobrý den, je možné kupit od Vás pár andulek ? chtěla bych mladou samičku a samce

hnízdění

(Martina S, 10. 5. 2013 8:23)

Dobrý den, podařilo se nám odchovat 5 andulek (poprvé), je nutné tento vrch oddělit od rodičů? Bojím se následně nějakých deformit, kdyby se spářili. Pokud bych chtěla andulky odnést do zverimexu je nutné nějaké kroužkování? Předem d.ěkuji

Re: hnízdění

(K, 21. 5. 2013 14:42)

ANO KROUŽKOVÁNÍ JE NUTNÉ A ODĚLTE ANDULKY OD SEBE

obrázky

(Kubíček, 21. 5. 2013 14:40)

máte moc krásné obrázky

poradte prosim

(bertíček, 7. 1. 2013 14:12)

Dobrý den.
Mám 3 a půl roku starého samečka andulky a chtěl bych se zeptat jak starou samičku si koupit k němu do páru

Re: poradte prosim

(bertíček, 7. 1. 2013 14:16)

Posílejte odpovědi na aznohsimacek@seznam.cz díki moc

nemoc

(tom, 18. 11. 2012 16:49)

prosim chtel jsem se zeptat.Andulka je nafoukla divne krouti hlavou.Myslim ze neco spatneho spolknul nebo je mu spatne od zaludku

Dotaz

(Věra, 2. 1. 2012 16:17)

Dobrý den mám andulku 2 roky která v pohodě mluvila a teď zničeho nic přestala mluvit.A nad pravým očičkem mu vyrostl nějaký výrustek vypadá to jak drápek.Prosím o radu.Děkuji